Salutare,
Am revenit cu informații noi despre implementarea proiectului „Ambasadori antibullying – Rețea de suport între egali” oferit cu generozitate școlii noastre de cătreasociația Salvați Copiii România.
În urma selecției anunțate în luna martie, 20 dintre colegii voștri au participat la cursul de formare pentru a dobândi competențe privind implicarea activă a copiilor (ambasadori anti-bullying) prin crearea unei rețele de sprijin colegial în cadrul școlii, împreună cu profesorii coordonatori implicați în proiect. În cele două zile, câte 2,5 ore pe zi, formarea a fost dusă cu succes la bun sfârșit. Dacă prima zi a debutat cu multe emoții, stângacii pentru unii dintre ei, cea de a doua zi a fost una foarte productivă, toți cei 20 de elevi fiind implicați 100% în activitățile practice în care au fost implicați.
După vacanță ambasadorii antibullying și-au început activitatea la clase. Unii dintre voi i-ați avut deja ca invitați la orele de dirigenție, atât la nivel primar cât și la nivel gimnazial.
Reacțiile voastre au apărut la finalul activităților. Câteva dintre ele le vom menționa aici: „dorim să reveniți cu noi activități – ne-a plăcut foarte mult”; „nu ne-am gândit că unele cuvinte pot răni atât de tare”, „uneori atribuim o intensitate prea mare stării pe care o avem”.
Ambasadorii implicați în activități au fost la rândul lor încântați de seriozitatea elevilor de la clase (atenție sporită, oferirea de răspunsuri corecte, punerea de întrebări pertinente etc).
Acțiunile vor continua la clase, dar nu uitați că puteți fi consiliați de către ambasadorii antibullying, dacă simțiți nevoia în cazul în care un act de violență, o șicanare din partea unui coleg/colegi are loc. De asemenea, ei pot să vă îndrume să apelați la un adult în care aveți încredere (dirigintele, un profesor, consilierul școlar sau orice adult angajat al școlii noastre).
La final vă invităm să parcurgeți câteva dintre materialele realizate de ei în urma activităților desfășurate. Printre ele se numără și un pliant realizat cu mare dăruire de către elevi din clasa aVIII-a B, care au simțit nevoia să se implice alături de voi pentru o comunitate școlară care să aibă un mediu școlar mai sigur.
În drumul vostru spre sau dinspre curtea școlii în care vă relaxați în scurtul răgaz oferit de pauză acordați atenție informațiilor de la avizierul intitulat „ Școala cool fără bullying”.
Ne dorim ca noi toți să simțim că putem să ne implicăm pentru a fi această școală! Veniți alături de noi!
Cu mult drag,
Echipa ambasadorilor antibullying








